Veni, vidi, vici – Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem

Malborskiego Klubu Kyokushin Karate

11 Austrian Kyokushin Open

Wiedeń 15.06.2014

Po roku ciężkich przygotowań, obfitujących w starty kontrolne (Mistrzostwa Klubu 16 listopada 1013, Ogólnopolski Turniej Kykokushin Karate we Włocławku – 30 listopada 2013- I miejsce drużynowo, Mistrzostwa Makroregionu Zachodniego Mielno- 1marzec 2014 – III miejsce drużynowo, Międzynarodowy Turniej Karate Mazovia Cup – Józefów maj 2014) reprezentacja Malborskiego Klubu Kyokushin Karate pierwszy raz w historii Klubu pojechała na turniej międzynarodowy poza granice naszego kraju. Na 11 Austrian Kyokushin Open we Wiedniu pojechali : Karolina Jażdżewska – juniorka w kategorii „kata” – układy techniczne i „kumite” – walka, Miłosz Wolak – kadet- kumite, oraz młodzicy: Hubert Philipp – kata i kumite, Kacper Ptak i Patryk Falkiewicz w kumite. Zawody sędziowali sędziowie klasy międzynarodowej: Wojciech Kunicki i Lesław Wądołowski. W podwójnej roli kierowcy i kierownika drużyny wystąpił Mariusz Philipp. W zawodach wystąpiło ok. 180 zawodników z 10 krajów : Rumunii, Rosji, Niemiec, Mołdawii, Chorwacji, Serbii, Węgier, Słowacji,  Austrii i Polski. Pojechaliśmy tam po naukę od silnych zawodników z Rumunii, Rosji czy Serbii. Tymczasem nasi zawodnicy walczyli bez kompleksów i we wszystkich kategoriach zdobyli medale. Zaczęło się w kategorii kata gdzie klasą dla samych siebie byli zawodnicy z Malborka. W otwartej kategorii kata dla dziewcząt i chłopców 1 miejsce zajął Hubert a tuż za nim na podium uplasowała się Karolina. Już po eliminacjach nasi zawodnicy prowadzili i było wiadomo,  że między nimi rozegra się walka o złoto.

Po południu rozgrywała się kategoria „kumite” czyli wolna walka. Nasi zawodnicy nie zwolnili tempa i w kolejnych walkach udowadniali swój europejski poziom wyszkolenia. Dobrą passę rozpoczęła Karolina Jażdżewska, która w finale swojej kategorii zmierzyła się z Inną Velixar z Mołdawii. Na samym początku walki udało się trafić Karolinie kopnięciem mawashi geri w głowę przeciwniczki za co otrzymała „wazari” czyli pół punktu. Przewagę punktową udało się pomimo ostrego pojedynku utrzymać do końca. Kolejnym złotym medalistą został Kacper Ptak, który nie zostawił złudzeń swoim przeciwnikom. W półfinale przez „wazari” wygrał z Węgrem Bence Horvathem a w finale pokonał przez „wazari” zawodnika gospodarzy – Felixa Dürera. Dużą odwagą i wspaniałym wyszkoleniem wykazał się Hubert Philipp, który z finale swojej kategorii zmierzył się z cięższym o 14 kilogramów Rumunem – Cosminem Githa. Niestety przy tak dużej różnicy wagi nasz zawodnik był na straconej pozycji. Dotrwał jednak do końca czasu walki i przegrał przez „wazari”. Srebrny medal zdobył również Miłosz Wolak w półfinale wygrał z Węgrem -  Adrianem  Szarvas a finale uległ jego bratu Rolandowi Szarvas. Ostatni brązowy medal dorzucił Patryk Falkiewicz, który jako jedyny zmierzył się z zawodnikami z Polski w półfinale z Marcinem Gibowiczem z Ostródy a w walce o 3 miejsce z Cezarym Uszakowiczem z Olecka.

Ogólny bilans to 3 złote medale, 3 srebrne i 1 brązowy. Nikt nie spodziewał się z nas tak dobrego wyniku. Jest to miłe zakończenie sezonu startowego. Już w pierwszym tygodniu wakacji nasi zawodnicy będą szlifować swoje umiejętności na obozie letnim w Sianożętach gdzie będą trenować pod okiem aktualnego vice-mistrza świata Kyokushi Karate Piotra Moczydłowskiego 2 dan.